ישראל ממשיכה לקצץ כספים לרשות הפלסטינאית

2581 פעמים

 

ישראל ממשיכה בעצירת הכספים לעזה ומוסיפה גם קיצוץ בחשמל

הרשות הפלסטינית עשויה לקרוס כלכלית בחודשים הקרובים, אלו ההערכות הרווחות במערכת המדינית בישראל, וגם במדינות המערב. זאת, על רקע עצירת העברות הכספים מישראל וארה"ב בעקבות פניית הרשות להצטרפות בית הדין הבינלאומי בהאג. ל-nrg נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להמשיך במדיניות עצירת הכספים לרשות גם במשך חודש ינואר.
 
הסכום שהפלסטינים אמורים היו לקבל תמורת המע"מ על עסקאות
פלסטיניות שמתבצעות בישראל גבוה מחצי מיליארד שקלים, ועיכובו מתווסף לסכום דומה שעיכבה ישראל בחודש שעבר. כזכור, בעקבות פניית הפלסטינים לבית הדין הבינלאומי בהאג הורה נתניהו לא להעביר לרשות סכום דומה גם כנגד חודש דצמבר. 
 
כתוצאה מעצירת העברות הכספים המצטברת נאלצה הרשות הפלסטינית לשלם בחודש הקודם לעובדיה רק 60 אחוז משכרם. ההערכה היא שבחודש הקרוב יחריף המצב מאוד, שכן הסכומים המצטברים הם נתח משמעותי מתקציב הרשות. בשבועות האחרונים הפלסטינים פנו למדינות ערביות ומערביות בבקשה שיגדילו את תמיכתן הכספית בה, אך עד כה רק סעודיה נענתה. עם זאת היא העבירה סכום סמלי בלבד, שאין בו כדי לפצות על החוסרים בתקציב.
"קשה להעריך בדיוק כמה זמן יחזיקו הפלסטינים מעמד, אך אם המצב הנוכחי יימשך מדובר על חודשים ספורים: ייתכן חודשיים-שלשה, ייתכן ארבעה או חמישה", אמר גורם מדיני המצוי בפרטים. 
 
התגובה הישראלית: קיצוץ באספקת החשמל
נוסף לחור התקציבי הזה עוצרים לפי שעה בכירים בקונגרס את התקציבים המועברים לפלסטינים דרך ארגון הסיוע 'יו-אס אייד'. תקציבים אלה מיועדים בעיקר למיזמים בתחום הבריאות והחינוך, אך דרכם גם משולמות לא מעט משכורות ברשות. 
הממשל האמריקני והקונגרס איימו באופן מפורש על יו"ר הרשות אבו-מאזן כי אם יפנה להאג תסבול הרשות מקיצוצים כואבים בתקציבה. נכון לעכשיו האמריקנים מעכבים רק חלק מהתקציבים, אולם בקונגרס תלויה ועומדת הצעת חוק הקובעת כי אם בית הדין בהאג יחליט לפתוח בחקירה נגד ישראל, כלל הסיוע האמריקני לרשות ייעצר לחלוטין.
 
בתוך כך, הדרג המדיני בישראל מצוי בדילמה מכריעה באשר לעתידה של הרשות. בעבר התפיסה האסטרטגית הייתה כי יתרונותיה של הרות עולים על נזקה, ולפיכך האינטרס הישראלי הוא שימור שלטונו של מחמוד עבאס. בחודש האחרון, בעקבות הפנייה להאג, גוברים הקולות האומרים כי לאור הנזק שנגרם לישראל אין עוד טעם בקיומה.
 
בצד הצעדים הללו, הודיעה אמש ישראל כי תקצץ באספקת החשמל לתושבי הרשות בשל סירובה לשלם לחברת החשמל של ישראל חוב העולה על מיליארד שקלים וחצי. על פי ההודעה, מדי יום תהיה הפסקת חשמל בת שעתיים ביישובים הערביים ביהודה ושומרון. ההחלטה הגיעה לאחר הערכה מחדש שבוצעה במטה לביטחון לאומי, הממונה על הטיפול בסוגיה. ראש המטה, יוסי כהן, הודיע לפני כחודשיים בכנסת כי אם הפלסטינים לא יגיעו להסכם על החזרת החוב, ישראל תפסיק לגלות סבלנות כה רבה כלפי החוב המצטבר.


מקור : nrg